Wypróbuj za darmo

czwartek, 4 stycznia 2018

Generowanie JPK_VAT i JPK_FA

Od 2018 roku każda firma rozliczająca VAT musi wysyłać comiesięczną deklarację JPK_VAT. Mikro przedsiębiorstwa pierwszą deklarację powinny wysłać do 26 lutego 2018.
W związku z tym, w BaseLinkerze w ostatnich tygodniach pojawiła się opcja generowania raportów:
  • JPK_VAT - jest to plik zawierający podstawowe dane o fakturach. Właśnie ta struktura co miesiąc powinna być przesyłana do Ministerstwa Finansów. Uwaga - plik generowany przez BaseLinkera posiada same faktury sprzedażowe (bez faktur kosztowych), więc nie nadaje się od razu do wysłania do MF. Plik wcześniej musi być wczytany w programie księgowym, gdzie zostanie uzupełniony o faktury kosztowe. Większość programów księgowych umożliwia już import faktur z JPK_VAT, by dołączyć faktury kosztowe i utworzyć pełny raport.
  • JPK_FA - jest to plik zawierający dokładniejsze dane o fakturach (wraz z pozycjami faktury). Wymagany jest tylko w momencie kontroli podatkowej, na żądanie organów podatkowych. Plik ten może być także wykorzystywany do eksportu faktur z BaseLinkera w celu wczytania ich w programie księgowym. Import tego pliku do programu księgowego będzie pełniejszy, ponieważ zaimportowane zostaną także pozycje faktur.
Raporty JPK wygenerować można w dziale Manager zamówień -> Faktury -> Rejestr sprzedaży. Przed utworzeniem raportu konieczne będzie podanie dokładnych danych firmy - dane są zapisywane i automatycznie uzupełniane przy tworzeniu kolejnego raportu.

W tej chwili BaseLinker umożliwia generowanie JPK_VAT w dwóch formatach: dla faktur z 2017 roku oraz w nowym formacie dla faktur z 2018 roku. Na przełomie roku Ministerstwo Finansów zmieniło nieznacznie strukturę pliku JPK_VAT stąd różnica w tych formatach.

Jednocześnie do generowania plików JPK zalecamy użycie zewnętrznego programu księgowego. BaseLinker może automatyczne przekazywać wszystkie utworzone faktury do poniższych systemów księgowych:
Każda z tych platform umożliwia wprowadzenie faktur kosztowych i wygenerowanie pełnego rejestru JPK, bez potrzeby tworzenia JPK w BaseLinkerze i importowania plików. Tak jak wspomniane zostało wcześniej, plik generowany w BaseLinkerze nie zawiera faktur kosztowych, więc nie nadaje się do bezpośredniego wysłania do MF - zawsze wymagane jest użycie dodatkowego programu księgowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz