środa, 20 grudnia 2017

Śledzenie przesyłek (informacje o statusie dostawy)

Integracje kurierskie w BaseLinkerze zyskały nową funkcjonalność: automatyczne śledzenie przesyłek. System sprawdza teraz status przesyłek u kuriera i zapisuje w swojej bazie całą historię paczki. Pozwala to zorientować się w statusach przesyłek bez potrzeby wychodzenia w link śledzenia, czy przeglądania strony kuriera.

Informacja o statusie przesyłki dostępna jest w poniższych miejscach:
 • Karta zamówienia (zobacz) - przy każdej paczce w zamówieniu widoczny jest jej bieżący status. Kliknięcie paska postępu przy paczce otwiera okienko z pełną historią paczki.
 • Spis paczek w module kuriera (zobacz) - w ustawieniach modułu kuriera znajduje się pełna lista paczek utworzonych u tego przewoźnika. Przy każdej paczce znajduje się informacja o statusie dostawy. Kliknięcie paska postępu otwiera okienko z pełną historią paczki. Nad spisem paczek dodana została wyszukiwarka przesyłek, która pozwala przeszukać paczki np. wg sposobu dostawy.
 • Lista zamówień - okienko z opisem zamówienia (zobacz). Po kliknięciu ikony na liście zamówień okienko wyświetla teraz także informacje o wszystkich paczkach w danym zamówieniu, jeśli jest ich wiele (wcześniej wyświetlana była tam zawsze jedna paczka).
Dodatkowo przy dostarczonej przesyłce wyświetlana jest w nawiasie informacja ile dni zajęła dostawa. W wyliczeniu brane są pod dni robocze, więc jeśli przesyłka została przekazana kurierowi w piątek a dostarczona we wtorek, system wyświetli w nawiasie "2 dni".

Status przesyłki jest prezentowany także kupującemu:
 • Strona z informacjami o zamówieniu (zobacz). Na stronie zamówienia do tej pory widoczny był tylko numer przesyłki i link do śledzenia. Teraz przy każdej paczce znajduje się też pasek postępu, informujący o aktualnym statusie przesyłki. Na dole strony informacyjnej znajduje się linia czasu, na której prezentowane są wiadomości wysłane do klienta i zmiany statusu zamówienia. Do linii czasu dodane zostały także informacje o zmieniającym się statusie przesyłki. Wyświetlanie tej informacji klientowi można wyłączyć w ustawieniach strony informacyjnej w dziale 'Manager zamówień -> Ustawienia -> Strony informacyjne' (domyślnie jest to włączone).

System śledzi paczki od kilku tygodni. Każdy kurier ma własne statusy przesyłek, które staramy się rozpoznawać i przekładać na statusy, którymi operuje BaseLinker. Nie jest to proste zadanie, ponieważ niektórzy kurierzy mają bardzo skomplikowane i nieoczywiste statusy paczek (np. DPD posiada 250 statusów dostawy). Historia starszych paczek może być mniej dokładna niż paczek założonych niedawno, ponieważ system śledzenia ciągle jest rozwijany i dopracowywany.  Będziemy wdzięczni za zgłoszenia przesyłek o niepoprawnych statusach. Każdy taki przypadek będziemy rozpatrywać i odpowiednio oprogramowywać, aby system radził sobie z rozpoznaniem wyjątków.

Śledzenie paczek jest w tej chwili dostępne wyłącznie dla poniższych kurierów:
 • DB Schenker, DeltaCity, DHL, DPD, ePaka, GEIS, GLS, Inpost (kurier), Inpost Paczkomaty, Patron Service, Poczta Polska, Paczka w Ruchu, X-press Couriers, Zlapkuriera.
API pozostałych kurierów nie umożliwia sprawdzania statusu przesyłek. Jesteśmy jednak w kontakcie z przewoźnikami i staramy się poszerzyć tę funkcjonalność dla kolejnych firm przewozowych. Z czasem będzie ich obsługiwane jeszcze więcej.
Przesyłki tworzone przez brokerów są śledzone wyłącznie, jeśli dany broker udostępnia odpowiednie API do śledzenia paczek (niezależnie od tego, jakim kurierem paczka została nadana przez brokera).

Statusy paczek sprawdzane są co 4 godziny. BaseLinker śledzi status dostawy dla milionów przesyłek, więc pomimo iż funkcja wydaje się prosta, jej wdrożenie w tej skali wymagało miesięcy przygotowań i wiele pracy. Mamy nadzieję, że zebrane w ten sposób dodatkowe informacje o przesyłkach będą dla Was przydatne i ciekawe :)
Wkrótce planujemy także wykorzystanie informacji o statusach przesyłek w innych funkcjach systemu.
Pragniemy dodatkowo wykorzystać tę okazję, aby życzyć Wam Wesołych Świąt, dużo zdrowia i wyśmienitej sprzedaży w Nowym Roku :)
Wszystkiego dobrego, dziękujemy, że z nami jesteście.
Zespół BaseLinker.com


26 komentarzy:

 1. SUPER SPRAWA! Tego mi brakowało :) Tzn brakuje mi tego w "wydrukach i eksportach" w sekcji [ZAMOWIENIE_PACZKI] ale myśle że niebawem to dodacie :) Tam przydałby mi się dwa TAGi o dacie ostatniego statusu i jego nazwa. Ważne w raporcie do księgowości dla paczek pobraniowych ponieważ moment podatkowy liczy się w momencie doręczenia i obecnie ręcznie to sprawdzamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam jedną uwagę: DPD chyba ma opóźnienia ponieważ po statusie doręczenia przesyłki pokazuje się status "Wysłano powiadomienie". Np. https://tracktrace.dpd.com.pl/parcelDetails?przycisk=Wyszukaj&ID_kat=3&ID=33&Mark=18&p1=0000080999503U

  Wówczas BL nie pokazuje prawidłowego statusu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest paczka sprzed miesiąca, kiedy jeszcze śledzenie na bieżąco nie było aktywne, stąd ten problem. Myślę, że aktualnie taki przypadek byłby prawidłowo obsłużony :) Proszę o informację, jeśli będzie taki problem przy jakiejś paczce nadanej w ostatnich dniach.

   Usuń
 3. Super ale jak to aktywować? Czy na liście 'Wszystkie zamówienia' też jest widoczny status? Jeśli tak to super ale u mnie nie widzę paska postępu ani na liście zamówień, ani w zamówieniu ani w module kuriera :( Trzeba to gdzieś aktywować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy moduł kuriera to obsługuje. Proszę zgłosić się w pomocy w panelu, sprawdzimy Pana przypadek.

   Usuń
 4. Super funkcjonalność. Tylko czasami podaje ile dni zajęła dostawa(dla poczty i DHL). Bardzo przydały by się jeszcze akcje automatyczne które można by powiązać z stanami - jak np. wysyłka email po awizo itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna sprawa!
  Jeśli można to proszę jeszcze o automatyczną zmianę statusu zamówienia jeśli przesyłka dotrze do odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem ta funkcja powinna pójść dalej i informować nas o tym, że dana paczka ma opóźnienie w dostawie lub została przekazana do punktu odbioru. Z mojego doświadczenia wynika że klienci często nie mają pojęcia o tym, że paczka czeka na nich w punkcie odbioru. Wtedy my moglibyśmy wysłać kupującemu sms-a z tą informacją i doprowadzić do odbioru paczki a nie zwrotu do nadawcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Występują statusy 'Awizo' oraz 'Oczekuje w punkcie' które oznaczają właśnie, że paczka jest do odbioru u przewoźnika.

   Usuń
 7. jesteście boscy!!! w dodatku czytacie w myślach ;)
  tak dalej trzymajcie

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna świetna zmiana. Bardzo przydatna by była opcja wyświetlenia statusu przesyłki na liście zamówień - taki podgląd wszystiego w jednym miejscu się robi wtedy. Oraz tak jak ktoś już pisał możliwość zmiany statusu zamówienia zależnie od statusu paczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zajrzeć do ustawień modułu kuriera. Jest tam pełny spis przesyłek ze statusami oraz wyszukiwarka (można łatwo odnaleźć problematyczne paczki).

   Automatyczne akcje dla statusu przesyłki wkrótce będą dostępne. Możliwa będzie wtedy zmiana statusu zamówienia zależnie od statusu paczki. W ten sposób (zmieniając status zamówienia) status przesyłki będzie znany z poziomu listy zamówień :)

   Usuń
  2. Wyszukiwarka statsuów powinna mieć zawężanie: odfiltruj negatywne lub pozytywne lub jakoś inaczej. jak ktoś nadaje setki czy tysiące paczek, to wyszukiwanie wszystkich lub wyszukiwanie po konkretny statusie trwa za długo.

   Usuń
 9. Statusy na gridzie >> na to czekam. dajcie znac w komentach. widze ze jednak userzy czekali na tracking, Panie Sewerze, a taki byl Pan sceptyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super! Czekamy na wdrożenie z UPS z aPaczki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Łoł ale finiszujecie w tym roku :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hey Hey, a mi niestety nie działa, mam integracje z DPD. Może trzeba im wysłać jakieś info, aby coś zmienili w API? laik ze mnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wszyscy klienci DPD mają od razu dostęp do śledzenia przesyłek. To zależy od uprawnień na danym koncie DPD.

   Bardzo proszę zgłosić się do opiekuna handlowego DPD z prośbą o odblokowanie dostępu do webserwisu DPDinfoservices. Umożliwi to pobieranie statusów dla Pana paczek.

   Usuń
 13. A którzy brokerzy udostępniają API do śledzenia paczek ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą chwilę jest to epaka i zlapkuriera.pl

   Usuń
 14. Wspaniałe rzeczy robicie, jak pokazuję znajomym ten system to nie mogą uwierzyć że takie narzędzie istnieje ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. A gdyby tak stworzyć scenariusze działania?

  Np. scenariusz1 - drukuje etykietę, drukuje paragon lub fakturę, przekazuje nr paczki, zmienia status, synchronizuje stany magazynowe w BL, aukcje, sklep i Subiekt.

  dla wielu zamówień scenariusz będzie taki sam, np. przy dziennie 200 zamówieniach opłaconych z dostawą do paczkomatu zaoszczędzimy mnóstwo czasu.

  co myślicie?


  Pozdrawiam

  Ryszard

  OdpowiedzUsuń